Official Website Of The
Sabah State Government

State Cabinet

Primary tabs

SPEAKER

Datuk Haji Kadzim Haji M. Yahya

MEMBERS OF THE CABINET

1

Datuk Seri Panglima Haji Hajiji bin Haji Noor

Chief Minister / Finance Minister

2

Dato’ Sri Bung Moktar bin Radin

Deputy Chief Minister l / Public Works Minister

3

Datuk Seri Panglima Dr. Jeffrey G. Kitingan

Deputy Chief Minister ll / Agriculture and Fishery Minister

4

Datuk Dr. Joachim Gunsalam

Deputy Chief Minister lll / Industrial Development Minister

5

Datuk Seri Panglima Haji Masidi Manjun

Local Government and Housing Minister / Finance Minister II

6

Datuk Jahid Jahim @ Nordin

Rural Development Minister

7

Datuk Haji Mohd Arifin bin Haji Mohd Arif

Special Tasks Minister

8

Datuk Jafry Bin Ariffin

Tourism, Culture and Environment Minister

9

Tuan Haji Shahelmey bin Yahya

Community Development and People's Wellbeing Minister

10

Datuk Haji Yakubah Khan

Science, Technology and Innovation Minister

11

Datuk Ellron Angin

Youth and Sports Minister

ASSISTANT MINISTERS

1

Assistant Minister for Chief Minister

  1. Datuk Abidin bin Madingkir
  2. Datuk Wetrom bin Bahanda
2

Assistant Minister for Finance

  1. Datuk Haji Nizam bin Datuk Abu Bakar Titingan
  2. Tuan Jasnih bin Daya
3

Assistant Minister for Public Works

  1. Datuk Limus bin Jury
  2. Datuk Robert Tawik @ Nordin
4

Assistant Minister for Agriculture and Fishery

  1. Datuk James bin Ratib
  2. Tuan Hendrus Anding
5

Assistant Minister for Industrial Development

  1. Tuan Mohd Tamin @ Tamin bin Zainal
6

Assistant Minister for Local Government and Housing Minister / Finance Minister II

  1. Datuk Isnin bin Haji Aliasnih @ Liasnih
  2. Tuan Mohamad Hamsan bin Awang Supain
7

Assistant Minister for Rural Development

  1. Tuan Samad bin Jambri @ Jamri
  2. Tuan Harun bin Durabi
8

Assistant Minister for Tourism, Culture and Environment

  1. Datuk Joniston bin Lumai @ Bangkuai
9

Assistant Minister for Community Development and People's Wellbeing

  1. Datuk Julita Mojungki
  2. Puan Flovia Ng
10

Assistant Minister for Science, Technology and Innovation

  1. Datuk Ruddy bin Awah
11

Assistant Minister for Youth and Sports

  1. Tuan Andi Muhammad Suryady bin Bandy

MEMBERS OF STATE ASSEMBLY (APPOINTED)

1

Suhaimi Nasir

2

Raimie Unggi

3

Jaffari bin Walliam

4

Datuk Seri Panglima Yong Teck Lee

5

Datuk Amisah Yassin

6

Dr. Aliakbar bin Gulasan