Biography

Y.A.B. KETUA MENTERI SABAH, DATUK SERI PANGLIMA MUSA HAJI AMAN


NAME:

DATUK SERI PANGLIMA MUSA HAJI AMAN

HONORARY TITLES:

S.P.D.K., S.P.M.B., D.G.S.M., D.A., P.G.D.K., J.M.N., J.P.

CURRENT POST:

• SABAH CHIEF MINISTER
• MINISTER OF FINANCE
• (BN-UMNO) STATE ASSEMBLYMAN FOR SUNGAI SIBUGA
• MEMBER, UMNO SUPREME COUNCIL
• SABAH BN CHIEF, SABAH UMNO (STATE LIAISON COMMITTEE)

DATE OF BIRTH:

30 MARCH 1951

RACE:

MALAY

RELIGION:

ISLAM

NAME OF SPOUSE:

Y.A.BHG. DATIN SERI PANGLIMA DATUK HAJJAH FARIDAH BINTI TUSSIN

NO. OF CHILDREN:

FOUR ( THREE SONS AND A DAUGHTER)

OFFICE ADDRESS:

CHIEF MINISTER’S OFFICE
CHIEF MINISTER’S DEPARTMENT
18TH FLOOR, WISMA INNOPRISE
JALAN SULAMAN, LIKAS
P.O. BOX 11623
88817 KOTA KINABALU, SABAH

TELEPHONE NO. :

088-429588


Education Background


PRIMARY:

SEKOLAH RENDAH KEBANGSAAN (S.R.K.) ST. PAUL, BEAUFORT

SECONDARY:

SABAH COLLEGE, KOTA KINABALU

HIGHER EDUCATION:

MASTER DEGREE IN BUSINESS ADMINISTRATION
EDITH COWEN UNIVERSITY, PERTH, AUSTRALIA


Career


06.05.2013:

SABAH’S CHIEF MINISTER (SWORN IN FOR ANOTHER TERM)

09.03.2008:

SABAH’S CHIEF MINISTER (SWORN IN FOR ANOTHER TERM)

SEPT 2005:

APPOINTED AS PRO-CHANCELLOR, UNIVERSITY MALAYSIA SABAH (UMS)

27.03.2004 - TO-DATE:

SABAH MINISTER OF FINANCE

22.03.2004-TO-DATE:

SABAH’S CHIEF MINISTER (SWORN IN FOR ANOTHER TERM)

27.03.2003:

SWORN IN AS SABAH’S CHIEF MINISTER (THE 13TH) THE 7TH CHIEF MINISTER UNDER THE ROTATION SYSTEM PRACTISED IN SABAH SINCE MARCH 19, 1994 WHEN BN TOOK OVER THE STATE GOVERNMENT FROM PARTI BERSATU SABAH

06.03.2003:

ACTING SABAH’S CHIEF MINISTER

27.03.2001-MAC 2003:

SABAH MINISTER OF FINANCE (DATUK CHONG KAH KIAT’S CABINET)

20.03.1999 – MAC 2001:

MINISTER IN THE CHIEF MINISTER’S DEPT (DATUK OSU SUKAM’S CABINET)

FORMELY HONORARY CONSUL BANGLADESH PEOPLE’S REPUBLIC


Corporate Profile


23.06.1995:

• DIRECTOR, SINORA
• DIRECTOR INNOPRISE INTERNATIONAL INCORPORATED
• CHAIRMAN, SABAH SOFTWOOD BERHAD

07.03.1995:

CHAIRMAN/CHIEF EXECUTIVE, INNOPRISE CORPORATION (ICSB)

JUL 1983-APRIL 1995:

CHAIRMAN, CITY FINANCE BERHAD

BUSINESSMAN


Politics


05.05.2013:

SABAH (BN-UMNO) STATE ASSEMBLYMAN FOR SUNGAI SIBUGA

08.03.2008

SABAH (BN-UMNO) STATE ASSEMBLYMAN FOR SUNGAI SIBUGA (N42)
(12TH GENERAL ELECTION)

26.10.2004:

CHAIRMAN, SABAH UMNO STATE LIAISON COMMITTEE

23.09.2004:

MEMBER, UMNO SUPREME COUNCIL FOR 2004/2007 TERM

MARCH 2004:

SABAH (BN-UMNO) STATE ASSEMBLYMAN FOR SUNGAI SIBUGA
(11TH GENERAL ELECTION)

2003:

CHAIRMAN, SABAH STATE BARISAN NASIONAL

28.09.2001:

• CHAIRMAN, SABAH UMNO STATE LIAISON COMMITTEE
• TREASURER, SABAH STATE BARISAN NASIONAL

01.05.2001:

HEAD, LIBARAN UMNO DIVISION

1999:

BN-UMNO STATE ASSEMBLYMAN FOR SUNGAI SIBUGA FOR SECOND TERM (SABAH STATE ELECTION)

23.03.1998:

HEAD, LIBARAN UMNO DIVISION (RETURNED UNOPPOSED)

27.01.1996:

TREASURER, SABAH UMNO LIAISON COMMITTEE (IN REPLACED TAN SRI IBRAHIM MENUDIN)

20.09.1995:

HEAD, LIBARAN UMNO DIVISION

04.05.1994:

NOMINATED MEMBER, SABAH STATE LEGISLATIVE ASSEMBLY’S STANDING COMMITTEE

1994

HEAD, JAMBONGAN UMNO DIVISION (SABAH STATE ELECTION)

16.03.1992:

TREASURER, SABAH BARISAN NASIONAL

08.03.1992:

HEAD, JAMBONGAN UMNO DIVISION

20.03.1991:

TREASURER, SABAH UMNO

1990:

MEMBER, SABAH UMNO (ONE OF THE ORIGINAL MEMBER OF SABAH UMNO)

1990:

MEMBER, SABAH UMNO (ONE OF THE ORIGINAL MEMBER OF SABAH UMNO)

1980:

ACTIVE IN POLITICS

BANKER TURN POLITICIAN


Others


APRIL 1996:

RESIGNED AS CHAIRMAN OF SABAH ECONOMIC DEVELOPMENT BOARD

1995:

DIRECTOR, SABAH FOUNDATION (RESIGNED IN MARCH 1999
TO CONTEST IN THE SABAH STATE ELECTION)


Membership


PRESIDENT SABAH BUMIPUTRA CHAMBER OF COMMERCE

02.03.1986:

DEPUTY PRESIDENT SABAH NATIONAL YOUTH ASSOCIATION (SANYA)

PATRON, SABAH BUMIPUTERA CHAMBERS OF COMMERCE


Awards / Honours


2012:

DARJAH SERI PADUKA MAHKOTA BRUNEI YANG AMAT MULIA DARJAH PERTAMA (S.P.M.B.) BY DULI YANG MAHA MULIA PADUKA SERI BAGINDA SULTAN DAN YANG DI-PERTUAN NEGARA BRUNEI DARUSSALAM

2006:

DATUK SERI PANGLIMA (SPDK)
WHICH CARRIES THE TITLE ‘DATUK SERI PANGLIMA’

01.04.2004:

DATUK AMAR BINTANG KENYALANG (DABK)
WHICH CARRIES THE TITLE ‘DATUK AMAR’
SARAWAK STATE GOVERNMENT

11.10.2003:

DARJAH GEMILANG SERI MELAKA (DGSM)
WHICH CARRIES THE TITLE ‘DATUK SERI’
MELAKA STATE GOVERNMENT

1996:

JOHAN MANGKU NEGARA (JMN)
FEDERAL GOVERNMENT

1994:

PANGLIMA GEMILANG DARJAH KINABALU (PGDK)
WHICH CARRIES THE TITLE ‘DATUK’
SABAH STATE GOVERNMENT

1989:

JUSTICE OF PEACE (JP)
SABAH STATE GOVERNMENT