Biografi

Y.A.B. KETUA MENTERI SABAH - DATUK SERI PANGLIMA MUSA HAJI AMAN


Nama:

Y.A.B. Datuk Seri Panglima Musa Haji Aman

Bintang Anugerah:

S.P.D.K., S.P.M.B., D.G.S.M., D.A., P.G.D.K., J.M.N., J.P.

Tarikh lahir:

30hb Mac 1951

Bangsa:

Melayu

Agama:

Islam

Nama isteri:

Y.A.Bhg. Datin Seri Panglima Datuk Hajjah Faridah Haji Tussin

Bil. Anak:

Empat (3 lelaki dan seorang perempuan)

Alamat Pejabat:

Pejabat Ketua Menteri,
Jabatan Ketua Menteri,
Tingkat 18, Wisma Innoprise,
Jalan Sulaman, Likas,
88817 KOTA KINABALU.

Nombor Telefon:

088-429588


PROFIL PENDIDIKAN


Rendah:

Sekolah Rendah Mempagar, Beaufort
Sekolah Rendah St. Paul, Beaufort

Menengah:

Maktab Sabah, Kota Kinabalu (Tingkatan 1 – Tingkatan 5)

Menengah Atas:

Sekolah Menengah All Saints, Kota Kinabalu (Tingkatan 6)

Universiti:

Master in Business Administration
(MBA, Edith Cowan University, Perth, Australia)

Alumni Edith Cowan
Uni – MBA:

Penaung

Alumni UITM:

Penaung


PROFIL KERJAYA


6.05.2013

Ketua Menteri Sabah (Mengangkat sumpah jawatan bagi penggal seterusnya)

9.03.2008

Ketua Menteri Sabah (Mengangkat sumpah jawatan bagi penggal seterusnya)

September 2005:

Dilantik sebagai Pro-Chancellor, Universiti Malaysia Sabah

27.03.2004:

Menteri Kewangan Sabah

22.03.2004 – kini:

Ketua Menteri Sabah (Mengangkat sumpah jawatan bagi penggal berikutnya)

27.03.2004:

Mengangkat sumpah jawatan Ketua Menteri Sabah (ke-13)
Ketua Menteri Sabah yang ke-7 di bawah sistem Penggiliran di Sabah sejak 19 Mac 1994 selepas BN Mengambil-alih pentadbiran Kerajaan Negeri daripada Parti Bersatu Sabah

6.03.2003:

Memangku jawatan Ketua Menteri Sabah

27.03.2001 – Mac 2003:

Menteri Kewangan Sabah (Di bawah Kabinet Datuk Chong Kah Kiat)

20.03.1999 – Mac 2001:

• Menteri di Jabatan Ketua Menteri (Di bawah Kabinet Datuk Osu Haji Sukam)
• Mantan Konsul Kehormat Republik Rakyat Bangladesh


PROFIL KORPORAT


23.06.1995:

• Pengarah, SINORA
• Pengarah Innoprise International Incorporated
• Pengerusi, Sabah Softwood Berhad

07.03.1995:

Pengerusi / Ketua Eksekutif Innoprise Corporation (ICSB)

Julai 1993 – April 1995:

• Pengerusi, City Finance Berhad
• Ahli Perniagaan


PROFIL POLITIK


Dari seorang tokoh perniagaan menjadi ahli politik

1980:

Mula bergiat aktif dalam politik

1990:

Ahli UMNO Sabah (Salah seorang ahli asal UMNO Sabah)

20.03.1991:

Bendahari UMNO Sabah

08.03.1992:

Ketua Bahagian UMNO Jambongan

16.03.1992:

Bendahari, Barisan Nasional Sabah

1994 :

Ketua Bahagian UMNO Jambongan (Pilihanraya Umum Negeri)

04.05.1994:

Ahli yang dilantik “Sabah State’s Legislative Assembly’s Standing Committee”

20.09.1995:

Ketua Bahagian UMNO Libaran

27.01.1996:

Bendahari Jawatankuasa Perhubungan UMNO Sabah
(Menggantikan jawatan Tan Sri Ibrahim Menudin)

23.03.1998:

Ketua Bahagian UMNO Libaran (Menang tanpa bertanding)

1999 :

Ahli Dewan Undangan Negeri BN-UMNO Sungai Sibuga bagi penggal kedua (Pilihanraya Umum Negeri)

01.05.2001:

Ketua Bahagian UMNO Libaran

28.09.2001:

• Pegawai, Jawatankuasa Perhubungan UMNO Negeri Sabah
• Bendahari, Barisan Nasional Negeri Sabah

2003:

Pengerusi, Barisan Nasional Negeri Sabah

Mac 2004 :

Ahli Dewan Undangan Negeri Sabah (BN-UMNO) Bagi Sungai Sibuga (N42) (Pilihanraya Umum ke-11)

23.09.2004:

Ahli Majlis Tertinggi UMNO bagi Penggal 2004/2007

26.10.2004:

Pengerusi, Badan Perhubungan UMNO Negeri

08.03.2008 :

Sabah (BN-UMNO) - Ahli Dewan Undangan Negeri bagi kawasan Sungai Sibuga (N42) (Pilihanraya Umum Ke-12)

05.05.2013 :

Sabah (BN-UMNO) - Ahli Dewan Undangan Negeri bagi kawasan Sungai Sibuga


JAWATAN LAIN YANG DISANDANG


April 1996:

Meletak jawatan sebagai Pengerusi Lembaga Kemajuan Ekonomi Negeri Sabah

1995:

Pengarah Yayasan Sabah (Meletak jawatan dalam bulan Mac 1999 untuk bertanding dalam Pilihanraya Umum Negeri)


PENGANUGERAHAN BINTANG KEBESARAN


1989:

Jaksa Pendamai (J.P.)

1994:

Pingat Panglima Gemilang Darjah Kinabalu (P.G.D.K.) dengan gelaran ‘Datuk’

1996:

Pingat Johan Mangku Negara (J.M.N.)

2003:

Darjah Gemilang Seri Melaka (D.G.S.M.) dengan gelaran ‘Datuk Seri’

2004:

Darjah Utama Yang Amat Mulia Bintang Kenyalang Sarawak “Datuk Amar Bintang Kenyalang” (D.A.) yang membawa gelaran “Datuk Amar”

2006:

Pingat Seri Panglima Darjah Kinabalu (S.P.D.K.) dengan gelaran ‘Datuk Seri’

2012:

Darjah Seri Paduka Mahkota Brunei Yang Amat Mulia Darjah Pertama (S.P.M.B.) By Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Sultan Dan Yang Di-Pertuan Negara Brunei Darussalam